مولاوردی: تلاش ها برای ارتقای جایگاه مدیریتی زنان ادامه داردبه گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در نخستین همایش کانون مدیران ورزشی زن با عنوان ‘زنان شایسته ورزش بر مسند مدیریت’ که در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، افزود: تلاش های بسیاری برای ارتقای جایگاه مدیریتی زنان انجام شده است و در برنامه ششم توسعه و در برنامه چهار ساله دولت دوازدهم به موضوع تعادل جنسیتی و عدالت جنسیتی تاکید شده است.
وی ادامه داد: همچنین براساس مصوبه شورای عالی اداری که ابتدای دولت دوازدهم تصویب شد، حضور ٣٠ درصدی زنان در سطوح مدیریت هدف گذاری شده است.
مولاوردی درباره اصطلاح سقف شیشه ای گفت: اولین بار این مفهوم در سال ١٩٨٦ توسط مجله وال استریت ژورنال مطرح شد و پس از آن هم در سال ١٩٩٠ به تعداد اندک زنان در سطوح مدیریتی و شکاف عمیق میان دستمزدهای زنان و مردان توجه شد.
وی اضافه کرد: زنان همواره در مسیر تلاش های خود برای دست یابی به سطوح مدیریتی شرایط تبعیض آمیزی را تجربه کردند و این شرایط هم در تحرکات عمودی و هم افقی شغلی وجود دارد.
مولاوردی به اصطلاح جدیدی در زمینه موانع دستیابی زنان به مناصب مدیریتی اشاره کرد و افزود: در مقابل اصطلاح سقف های شیشه ای، کف های چسبنده وجود دارد و منظور از آن عوامل فردی است که مانع از رشد و پیشرفت زنان می شود.
دستیار رئیس جمهوری درباره عوامل موثر بر عدم حضور زنان در پست های مدیریتی گفت: تفکرات قالبی و کلیشه ای، تعمیم برخی خصیصه ها به همه زنان، دسترسی محدود به شبکه های قدرت و تعامل اندک زنان و فقدان فرصت دسترسی به شبکه های ارتباطی محدود سطوح مدیریتی باعث رسیدن زنان به جایگاه های عالی مدیریتی می شود.
وی اضافه کرد: زنان همواره در حال اثبات توانایی و لیاقت خود هستند و کمتر به تاثیرگذاری کار آنان در عرصه های مختلف توجه می شود.
مولاوردی یکی دیگر از موانع دستیابی زنان به سطوح مدیریتی را عدم انعطاف مسئولیت های خانوادگی و اجتماعی زنان دانست و گفت: الگوی مدیریتی در سطوح عالی مدیریت مردانه است و همواره زنان را بر سر دوراهی قرار می دهد.
وی ادامه داد: هنوز مدیریت زنان تهدیدی مستقیم برای پیشرفت مردان تلقی می شود و البته الزاماتی از قبیل نداشتن تحصیلات کافی و تخصص های لازم همچنین تعصبات موجود در شبکه های استخدامی سنتی از جمله دیگر موانع حضور زنان در پست های عالی مدیریتی است.
دستیار ویژه رئیس جمهوری اظهار کرد: ایجاد شرایط و زمینه های لازم برای فعالیت سازمان های مردم نهاد، کانون ها و انجمن ها می تواند به عنوان یکی از راهکارهای موثر برای حضور زنان در عرصه های مدیریتی باشد.
مولاوری یادآور شد: تدوین دوره های آموزشی، ترغیب زنان در جهت توانمندسازی اقتصادی آنها، برگزاری دوره های آموزشی، سمینارها و همایش ها برای مردان به منظور فرهنگ سازی برای حضور زنان در عرصه های مدیریتی، آموزش از سنین پایه در این زمینه همچنین افزایش آگاهی های عمومی نسبت به ضرورت حضور زنان در جایگاه های مدیریتی می تواند زمینه های لازم را برای بهره گیری توانایی های زنان فراهم آورد.
نخستین همایش کانون مدیران ورزشی زن با عنوان ‘زنان شایسته ورزش بر مسند مدیریت’ و با حضور شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، طیبه سیاووشی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، سمیه حاجوی شهردار منطقه هفت، مدیرکل برنامه ریزی ورزش قهرمانی و حرفه ای، رئیس فدراسیون ووشو، مدیرکل تربیت بدنی وزارت تعاون، رفاه، کار و امور اجتماعی، مدیرکل امور استان های وزارت ورزش و جوانان، برخی روسا و نواب روسای فدراسیون های ورزشی و برخی مسئولان ورزشی کشور و جمعی از بانوان فعال جامعه ورزشی کشور عصر امروز -دوشنبه- در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
اجتمام**٣٢٢٩**1569
خبرنگار: حنانه شفیعی** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید